Gediminas Bardauskas: Patyręs Arklininkas ir „Niūronių Kaubojus“ Žygiuose Per Lietuvą

Gediminas Bardauskas, žinomas kaip patyręs arklininkas ir „Niūronių kaubojus“, yra neatsiejama Lietuvos žirgininkystės istorijos dalis, ypač susijęs su ilgų nuotolių žygiais žirgais. Jo dalyvavimas 2005 metais surengtame žygyje „Su žirgu per Lietuvą“ pabrėžia jo indėlį į šios unikalios tradicijos puoselėjimą ir ištvermės demonstravimą.

Gediminas Bardauskas jojantis žirgu

Žygis „Su žirgu per Lietuvą“ 2005 metais

2005 m. gegužės 29 d. - birželio 1 d. buvo surengtas išskirtinis žygis „Su žirgu per Lietuvą“. Šios iniciatyvos idėja gimė sporto klubo „Perkūno žirgai“ savininkei Laimai Martinavičienei. Žygyje, kurį organizavo Anykščių rajono savivaldybė, Arklio muziejus ir sporto klubas „Perkūno žirgai“, dalyvavo klubo jaunieji raiteliai, per keturias dienas įveikę 200 km iš Užutrakio į Niūronis.

Žygio dalyvius iš Užutrakio dvaro išlydėti atvyko Anykščių bei Trakų rajonų savivaldybių ir Arklio muziejaus atstovai. Sėkmės kelyje linkėjo ir vienas iš Arklio muziejaus įkūrėjų dr. Antanas Puodžiukas.

Žemėlapis: Žygio „Su žirgu per Lietuvą“ 2005 m. maršrutas

Žygio eiga ir patirti išbandymai

Pirmąją dieną išjoję iš Trakų, raiteliai vakare pasiekė kitą istorinę Lietuvos sostinę - Kernavę. Antrosios dienos ryte jie patraukė į Širvintas, kur susitiko su ristūnų žirgų sporto veteranu, lenktynininku Pranu Navalinsku. Jauniesiems raiteliams įspūdį paliko garsaus vadeliotojo pasakojimas apie žirgų auginimą, treniravimą ir istorines pergales.

Kelionėje teko atlaikyti įvairių išbandymų. Ukmergės rajone balnai žirgų nugarose pritrynė žaizdas, dėl ko keletas raitelių turėjo eiti pėsti ir vestis žirgus. Paskutinę žygio dieną gamta iškrėtė pokštą − ties Anykščių rajono riba prasidėjo lietus, nesiliovęs iki pat žygio pabaigos.

Visus šiuos išbandymus ištverti nebuvo sunku, nes žygyje dalyvavo patyręs arklininkas, „Niūronių kaubojus“, Gediminas Bardauskas.

„Aktualusis interviu“: Demokratams – pabaiga? O gal bilietas į valdžią?

Istorinės žirgų žygių sukaktys ir jų atminimas

Šiuo žygiu buvo ne tik įveiktas sudėtingas maršrutas, bet ir šventėje „Bėk bėk, žirgeli!“ prisimintos trys svarbios sukaktys, susijusios su žirgų, skirtų pramogoms ir turizmui, panaudojimu Lietuvoje.

  • Raitelio Vaclovo Smalio žygio 70-osios metinės: Pirmiausia buvo paminėtos raitelio Vaclovo Smalio žygio po Lietuvą 70-osios metinės. 1935 m. raitelis V. Smalys per 30 dienų su trakėne Luoke apjojo Lietuvą ir įveikė 1500 km.
  • Profesoriaus Petro Vasinausko ir žurnalisto Vlado Vaicekausko žygio 30-metis: 30 metų praėjo ir nuo garsiojo 1975 m. prof. Petro Vasinausko ir žurnalisto Vlado Vaicekausko žygio aplink Lietuvą. Su arkliu Bėriu 1501 km keliautojai įveikė per 42 dienas. Kelionėje profesorius subrandino mintį kurti Arklio muziejų ir pradėjo rinkti pirmuosius eksponatus.
  • „Niūronių kaubojų“ žygio 25-metis: O 25 metai praėjo nuo „Niūronių kaubojų“ žygio − 1980 m. Šventėje žygio dalyvius pasveikino raitelio V. Smalio žmona mokytoja Aleksandra Šalčiūtė su dukra, žinoma žurnaliste Guoda Šalčiūte. Mokytoja A. Šalčiūtė, kalbėdama hipodrome, šiltai prisiminė savo vyrą ir jo žygį su žirgu po Lietuvą.

Gedimino Bardausko dalyvavimas šiame įvykyje įtvirtina jo, kaip patyrusio ir svarbaus žirgininkystės veikėjo, statusą, tęsiant ir puoselėjant ilgametes Lietuvos žirgų žygių tradicijas.

Senovinės fotografijos iš Lietuvos žirgų žygių

tags: #gedeminas #bardauskas #gime



Visagino vaikų lopšelis-darželis „Kūlverstukas“
Įstaigos kodas  192213258
A.s. LT357300010021629811
Swedbank, AB

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Danutė Remakien – LEP direktorė

Kosmoso g. 15, LT-33104 Visaginas
Tel./faks. +370 386 31 595
Tel. +370 386 64 131
El. paštas [email protected]

2025 © Visagino l-d „Kūlverstukas“
„Tavo Darželis
Versija neįgaliesiems