Viktoras Butkus: Nuo chemijos pasaulio iki modernaus meno mecenatystės

Viktoras Butkus, žinomas verslininkas, chemikas ir filantropas, kartu su žmona Danguole, sukūrė reikšmingą indėlį į Lietuvos kultūrinį peizažą, įkurdami modernaus meno muziejų „MO“. Šis ambicingas projektas ne tik praturtino šalies meno erdvę, bet ir parodė naują mecenatystės standartą.

Verslo imperijos ir meno aistra

Viktoras Butkus, buvęs „Fermento International“ įmonės vadovas, po sėkmingo verslo pardavimo JAV kompanijai „Thermo Fisher Scientific“ 2010 m., su žmona Danguole pasinėrė į naują, meno pasauliui skirtą veiklą. Sandoris, tuo metu buvęs rekordinis Lietuvoje, suteikė galimybę įgyvendinti ilgus metus brandintą svajonę - sukurti modernaus meno muziejų.

„Kai kiekvieną kartą kažkas paklausia šito klausimo, atsakau vis skirtingai. Nes kiekvieną dieną keičiasi - ir dabar kažką nuperkame, kažką apmokame, tad galutinės sumos dar nėra. Bet apytiksliai - jei skaičiuosime viską, ką išleidome: dešimt metų išlaikomas kolektyvas, tai yra labai brangus dalykas. Geras kolektyvas kainuoja iki pusės milijono eurų per metus. Kolektyvas, žemė, projektas, konkursai, statyba, įrengimas, kolekcija, kolekcijos priežiūra, restauravimas, administravimas - artėjame prie dvidešimt milijonų eurų.“

V. Butkus visada pabrėždavo, kad svarbu ne tik uždirbti, bet ir protingai išleisti pinigus. Jo požiūris į mecenatystę skiriasi nuo įprasto elito įvaizdžio - jis vengia puikuotis turtu, o verčiau siekia jį panaudoti prasmingiems projektams.

„Mūsų vaikai nevaikšto skylėtom kelnėm. Kai auginome vaikus, sakėme: trys dalykai jums yra neriboti - sveikatos priežiūros poreikiai, kultūros poreikiai ir išsilavinimo poreikiai. Visus tris dalykus jie iš mūsų gavo, baigė mokslus visi trys vaikai Anglijoje, geruose universitetuose, visi grįžo į Lietuvą. Mes jiems kaip ir nebeskolingi. Na, kad nesijaustų nuskriausti, visi gavo butus ir mašinas. Jie yra aprūpinti labai gerai, manau, ir nereikia daugiau. Patys gali visko užsidirbti.“

MO muziejus: Idėja, kolekcija ir architektūra

Idėja sukurti muziejų kilo palaipsniui, artėjant „dienai X“ - Viktorui Butkui išėjus iš „Fermento“. Jis prisimena, kaip kelionių metu jam patikdavo lankytis bažnyčiose ar šiuolaikinio meno muziejuose. Lietuvoje tokio muziejaus nebuvo, tad kilo mintis padėti dailininkams populiarinti Lietuvos meną.

„Mintis vystėsi palaipsniui, artėjant dienai X. Diena X buvo mano išėjimas iš „Fermento“. Ne dėl to, kad parduotas, o dėl to, kad aš fiziškai išėjau. Nors metus formaliai dar buvau konsultantu, bet tik tuo atveju, jei reikėtų spręsti kokią problemą iš praeities. Bet tokių problemų nebuvo, tai manęs per visus metus niekas nepajudino.“

MO muziejaus kolekcija apima apie 5000 lietuvių menininkų modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių, daugiausia nuo šeštojo dešimtmečio iki šių dienų. Toks laikotarpis pasirinktas neatsitiktinai - jis sutapo su modernizmo įsigalėjimu Lietuvoje ir, kaip teigia D. Butkienė, buvo „labiausiai prieinamas rinkoje“.

Muziejus buvo suprojektuotas pasaulinio garso architekto Danielio Libeskindo studijos. Pastato centre esantys sraigtiniai laiptai, primenantys DNR spiralę, simboliškai siejasi su Viktoro Butkaus, chemiko, biografija ir „Fermento“ logotipu.

Viktoras ir Danguolė Butkai

Atsiliepimai ir ateities planai

Muziejus sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo. Per pirmąsias šventines dienas jį aplankė dešimt tūkstančių lankytojų. Dauguma atsiliepimų yra teigiami, nors pripažįstama, kad meno profesionalų nuomonės gali skirtis.

„Gal 99 proc. yra labai teigiami atsiliepimai. Galvojome, kad meno laukas, meno profesionalai gali pasižiūrėti labai santūriai, ir netgi skeptiškai, nes mes neslepiame ir deklaruojame, kad mūsų auditorija yra plačioji auditorija. Profesionalams galbūt gali pasirodyti nuobodu, nėra ką ten veikti ir t.t. Bet jau matėme Monikos Krikštopaitytės straipsnį leidinyje „Septynios meno dienos“ su labai gerais atsiliepimais, išvardinta viskas papunkčiui, kas yra gerai. Tai truputį nuramino.“

MO muziejus veikia ne tik kaip parodų erdvė, bet ir kaip kultūros bei edukacinių renginių centras. Ateityje planuojama plėtoti edukacines programas, stiprinti bendruomenių telkimo funkcijas ir išlaikyti muziejų kaip patrauklią vietą lankytojams.

„Kūrybiškai. Dabar jau dirba didžiulė komanda, labai jauna, entuziastinga, labai motyvuota, kūrybinga komanda. Viskas jų rankose. Mes kaip ir perduodame.“

Viktoras Butkus ir jo šeima savo pavyzdžiu parodė, kad mecenatystė ir investicijos į kultūrą gali būti ne tik prasmingos, bet ir sėkmingos, praturtinančios visą visuomenę.

Viktoras Butkus, gimęs 1954 m. sausio 7 d., yra ne tik sėkmingas verslininkas, bet ir mokslininkas. Jis baigė Vilniaus universiteto Chemijos fakultetą, o vėliau Maskvos Bioorganinės chemijos institute įgijo mokslų daktaro laipsnį. Jo mokslinė veikla daugiausia susijusi su DNR restrikcijos ir modifikacijos fermentų tyrimais. V. Butkus taip pat aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime, buvo Vilniaus universiteto ir Biotechnologijos instituto dėstytojas.

Danguolė Butkienė, baigusi biologiją su biofizikos specializacija, taip pat dirbo „Fermente“. Ji yra atsakinga už šeimos kultūrinio akiračio plėtimą, organizuoja keliones ir renginius. D. Butkienė aktyviai domisi menotyra, yra baigusi verslo vadybos studijas ir lankiusi menotyros kursus.

Sutuoktiniai turi tris vaikus: Liną, Adomą ir Vytautą, kurie baigė mokslus Anglijoje ir grįžo į Lietuvą. Šeima džiaugiasi penkiais anūkais.

MO muziejaus interjeras

Viktoras Butkus yra pelnęs daugybę apdovanojimų už savo pasiekimus versle ir mecenatystėje, tarp jų - VU TSPMI „Metų valstybės kūrėjo 2018“ apdovanojimas.

Lietuvos modernaus meno kūrinių pavyzdžiai

MO muziejus tapo svarbiu kultūriniu objektu Vilniuje, pritraukiančiu tiek vietinius gyventojus, tiek užsienio turistus. Jo veikla prisideda prie Lietuvos kultūrinio paveldo išsaugojimo ir populiarinimo.

MO muziejaus kolekcijoje ypatinga vieta skiriama lietuvių menininkų darbams nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Tai leidžia lankytojams susipažinti su svarbiausiais Lietuvos dailės etapais ir tendencijomis.

„Mūsų kolekcijoje yra apie 4500 vaizduojamojo meno kūrinių. Didžioji dalis jų - iš nepriklausomos Lietuvos laikotarpio, po 1990 m., taip pat dalis yra iš Sovietų Sąjungos laikų: daugiausia tai yra tie darbai, kurie tuomet į muziejus nepateko dėl neįtikimo sistemai.“

tags: #viktoras #butkus #vaikai



Visagino vaikų lopšelis-darželis „Kūlverstukas“
Įstaigos kodas  192213258
A.s. LT357300010021629811
Swedbank, AB

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Danutė Remakien – LEP direktorė

Kosmoso g. 15, LT-33104 Visaginas
Tel./faks. +370 386 31 595
Tel. +370 386 64 131
El. paštas [email protected]

2025 © Visagino l-d „Kūlverstukas“
„Tavo Darželis
Versija neįgaliesiems