Garsus Lietuvos atlikėjas Andrius Mamontovas neseniai grįžo iš Zambijos - vienos skurdžiausių Afrikos šalių, kur vyko su kilnia misija. Kelionė, atvėrusi akis į atšiaurią realybę, paliko neišdildomus įspūdžius. Atlikėjas teigia, kad, nors ir matęs daug kelionėse, kultūrinio šoko nepatyrė, tačiau matyti vaizdai, skurdas ir badas jam sukėlė gilius jausmus.
Andrius Mamontovas, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ kvietimu, Zambijoje praleido beveik dvi savaites, tiksliau, dvylika dienų. Pats pasiruošimas kelionei buvo ilgas - prieš du mėnesius reikėjo pasiskiepyti nuo kelių mirtinų ligų. Kelionė truko daugiau nei parą, nes į Zambiją nėra tiesioginių reisų, teko skristi su persėdimais maršrutu Ryga-Londonas-Etiopija-Zimbabvė-Zambija.
Nors keliavo ne kaip turistas, ši patirtis buvo neįkainojama. „Lankėmės kaimuose, kurie yra toli nuo miesto, toli nuo civilizacijos, kiekvieną dieną važiuodavome keliasdešimt kilometrų į savaną ir buvome tokiose vietose, kuriose vietiniai pirmą kartą matė baltaodį žmogų. Tai buvo tikrai labai įdomi patirtis. Pamačiau tikrą gyvenimą, tikrą vaizdą, o ne tai, ką šalyje mato turistai“, - pasakoja Andrius Mamontovas. Jo teigimu, pamatė tai, ko paprastas turistas niekada neišvystų. Turėjo progą stebėti kaimo žmonių gyvenimą iš arti ir bendrauti su tais, kurie apskritai pirmąsyk gyvenime matė baltaodžius. Civilizacijos ten - beveik nė kvapo.
Maisto atžvilgiu skrandžiams neteko sunkių išbandymų. Nors buvo rekomenduojama nevalgyti vietinio maisto, gentyse teko ragauti nacionalinio gėrimo - kukurūzų giros. Net pasiskiepijus nepatartina Zambijoje valgyti gatvėse parduodamo, juolab kaimeliuose gaminamo maisto, nes europiečių organizmai neprisitaikę prie vietinių bakterijų. Tačiau sostinėje viešbutyje maistas buvo labai skanus, zambiečiai moka gaminti daug vegetariškų patiekalų, o svarbiausia - jokių pusgaminių.
Prieš išvykdamas Andrius Mamontovas taip pat aplankė ir didžiausius pasaulyje Viktorijos krioklius. „Gatvės muzikos dienos“ organizatorius šalyje išvydo ir gausiai turistų lankomą objektą - Viktorijos krioklius. Šie 108 metrų aukščio ir 1,7 km pločio kriokliai laikomi pačiais didžiausiais pasaulyje. „Ne veltui tai yra vienas iš septynių gamtos stebuklų - įspūdis yra pritrenkiantis“, - dalijasi atlikėjas.

Zambijoje Andrius Mamontovas susidūrė su sunkia šalies realybe. Skurdas ir badas - kasdienybė daugeliui gyventojų. Zambijoje vidutinė gyvenimo trukmė - apie 45 metai. Iš dvylikos milijonų gyventojų apie šeši milijonai yra vaikų. Gimdo trylikametės merginos, o viskas ten vyksta daug anksčiau ir greičiau nei mums įprasta. Vaikų iki 5 metų amžiaus mirtingumas yra ypatingai didžiulis dėl įvairiausių traumų gimdymo metu, dėl medikamentų ir higienos trūkumo. Bakterijos ir mikrobai dėl šilumos ten veisiasi daug greičiau nei pas mus.
Pagrindinės problemos šalyje susijusios su medikamentais, švariu vandeniu ir švietimu - šių dalykų Zambijoje trūksta labiausiai. Kaimuose žmonės nežino, net nesuvokia, kad prieš vartojimą vandenį reikia užvirinti, kad virintas vanduo gali apsaugoti nuo infekcijų, nes žūva mikroorganizmai. Be to, jiems trūksta žinių, kaip sumažinti mirtingumą.
Ypač pribloškė žmonių tamsumas. Pavyzdžiui, kai vaikas gimsta, nukirpus virkštelę, yra tradicija tą vietą patepti vištų mėšlu. Jie mano, kad tai apsaugo kūdikį. Taip pat stebina zambiečių mentalitetas: jei ūkininkas turi nedidelį sklypelį, kuriame augina bananus, pats jų nevalgo, visą derlių parduoda, o šeimyna kasdien minta ta pačia kukurūzų koše. Kiti gautus pinigus prageria, o daugelis gyventojų uždirba tik 1 JAV dolerį per savaitę. Nors klimatas žemės ūkiui yra labai palankus, mentalitetas ir mąstymas lemia, kad net ir esant geroms sąlygoms, gyvenimo lygis išlieka žemas.
Andrius Mamontovas matė ir skaudžių asmeninių istorijų. „Matėme du tėvų paliktus vaikus: vienas šešerių metų prižiūri kitą, dvejų metų vaiką. Abu - purvini, nevalgę, sutinusiais pilvais nuo bado. Tai ne šokiruoja. Tai liūdina ir taip neturėtų būti“, - dalijasi atlikėjas.

Nepaisant visų sunkumų, Andrių Mamontovą labiausiai sužavėjo vietos žmonių optimizmas. „Nors aplink buvo daug liūdnų vaizdų, bet buvo dalykų, kurie tai atsvėrė: žmonės yra labai draugiški, spinduliuoja džiaugsmu, juokiasi, šypsosi, dainuoja, šoka... Tuomet ir visas tas skurdas atrodo šiek tiek kitaip“, - sako Andrius. Jam Zambijoje teko patirti didelę dozę gyvenimo džiaugsmo.
Pasak atlikėjo, nors ir kovodami su didžiuliu skurdu, badu ir ligomis, vietos žmonės nepraranda optimizmo. Optimizmas - jų gyvenimo dalis. Jie yra gamtos vaikai. Sakoma, kad Zambija yra draugiškiausia Afrikos šalis ir tai tiesa, nes vietos žmonės nuolat juokauja, rodo dėmesį, ir dėl to Andriui Mamontovui liko labai geras, šviesus įspūdis. Žmonės yra įspūdingiausia ir įdomiausia Afrikos dalis. Jie labai draugiški, kantrūs, neįkyrūs, šiek tiek naivūs ir išdidūs. Kad ir kaip sunku jiems būtų, to niekada neparodys, neverkšlens. Bet moka įvertinti, atsidėkoti už gera. Kiekvienoje gentyje Andrių ir jo komandą pasitikdavo ir išlydėdavo su šokiais ir dainomis - tokia tradicija išreiškiama pagarba svečiui.
„Gelbėkit vaikus“ organizacija Zambijoje vykdo svarbią misiją. Neužtenka vien jiems atvežti maisto - tai nieko neišspręs. Mirtingumą sumažinti gali koordinuoti veiksmai. Organizacijos atstovai vykdo programą, šviečia gyventojus, apmoko vietinius žmones, kurie tampa savanoriais, išmoksta suteikti minimalią medicinos pagalbą, išmoksta atpažinti ligas.
Tame rajone, kuriame Andrius Mamontovas su komanda svečiavosi, yra 60 savanorių, kurie vaikšto iš kaimo į kaimą, prižiūri vaikus, užsiima jų gydymu. Tačiau jie kartais nespėja nuvykti ten, kur reikalinga pagalba - atstumai dideli, gyvenvietes skiria 10-15 kilometrų, o pėsčiomis nueiti tiek sudėtinga. Neretai pagalba pas ligonį atvyksta pavėluotai, nes atstumai dideli.
Matydamas savanorių darbo sunkumus, Andrius Mamontovas pasiūlė sprendimą. „Mes pagalvojome, kad jei galėtume surinkti tiek pinigų, kad už juos nupirktume 60 dviračių savanoriams, tai jie greičiau galėtų pasiekti sergančius ir kenčiančius žmones“, - sako atlikėjas. Tie 60 dviračių galėtų išgelbėti bent šimtą gyvybių. Tiek dviračių Zambijoje kainuotų visai nedaug - apie 12 tūkst. litų.
Ši iniciatyva yra gyvybiškai svarbi, nes dviračiai padėtų savanoriams efektyviau pasiekti atokias bendruomenes, laiku suteikti medicininę pagalbą ir platinti svarbias žinias apie higieną bei ligų prevenciją. Andrius Mamontovas tiki, kad ši parama būtų didžiulė pagalba Zambijos žmonėms.
| Aspektas | Duomenys / Tikslas |
|---|---|
| Vidutinė gyvenimo trukmė | ~45 metai |
| Gyventojų skaičius | 12 milijonų |
| Vaikų skaičius (iš gyventojų) | ~6 milijonai |
| Pagrindinės problemos | Medikamentų trūkumas, švarus vanduo, švietimas |
| Savanorių skaičius (viename rajone) | 60 |
| Atstumai tarp gyvenviečių | 10-15 km |
| Reikalingų dviračių skaičius | 60 |
| Numatoma dviračių kaina | ~12 000 litų |
| Išgelbėtų gyvybių (prognozė) | Bent 100 |
Netrukus internete ir televizijoje pasirodys „Gelbėkit vaikus“ akcija, apie tai bus išplatintas išsamus pranešimas spaudai. Ta proga TV3 eteryje vasaros pabaigoje bus parodytas Audrės ir Gintaro Kudabų dokumentinis filmas apie Zambijos vaikų gyvenimą. Speciali „Prieš srovę“ laida apie Zambiją bus parodyta rugpjūčio 19 dieną, penktadienį, 19.10 val., o naujas „Prieš srovę“ sezonas prasidės nuo rugpjūčio 30 dienos antradieniais 19.40 val. per TV3.
Norintys padėti Zambijos vaikams gali skambinti trumpuoju numeriu 1416 (auka - 2 litai) ir 1417 (auka - 5 litai) arba rašyti trumpąsias žinutes su tekstu: ZAMBIJA. Pagalbos lėšos šiuo būdu bus renkamos iki spalio 15 dienos. Aukoti taip pat galima pervedant sumas į visuomeninės organizacijos (VO) „Gelbėkit vaikus“ sąskaitas bankuose. Išsamesnės informacijos apie labdarą rasite tinklalapyje www.gelbėkitvaikus.lt.
Andrius Mamontovas, atsakydamas į kritikų klausimus, kodėl pirmiausia nesirūpinama Lietuvos vaikais, kviečia visus apsilankyti puslapyje www.gelbekitvaikus.lt ir pasidomėti, kuo būtų galima padėti ir Lietuvos vaikams. Jis pabrėžia, kad pagalba vaikams teikiama tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Andrius Mamontovas teigia, kad ši kelionė privertė apie daug ką susimąstyti. Jam tai buvo neįtikėtina patirtis, kuri išties praturtino ir davė labai daug. „Tai buvo kelionė, privertusi apie daug ką susimąstyti. Labiausiai man įstrigo vietos žmonių optimizmas. Jų džiugūs veidai, švytinčios akys. Nors nieko neturi, yra laimingi“, - sako Andrius Mamontovas. Jo manymu, daugeliui lietuvių reikėtų bent sykį apsilankyti šioje šalyje: „Pamatę tikrą skurdą, antisanitarines gyvenimo sąlygas, greitai pasveiktų nuo to mums būdingo verkšlenimo, viskuo nepasitenkinimo.“
Atlikėjas pabrėžia, kad jo gyvenime yra ne tik muzika, o domėjimasis įvairiais dalykais, kelionės ir patirtys tik praturtina kūrybą. Važinėjant po pasaulį gimsta daug naujų idėjų, potyriai, vaizdai, kvapai, spalvos susilieja į viena ir iš jų gimsta naujos dainos žodžiai ar muzika.
tags: #a #mamontovas #padovanokim #afrikos #vaikui #po