Mažieji žaidžia ir mokosi

Rekomendacijos tėvams, ugdantiems ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus namuose karantino metu

Pirmiausia, labai svarbu susidėlioti aiškią dienotvarkę. Susitarkite, kada vaikas kelsis, kuriuo metu atliks užduotis ir ilsėsis, kada skirsite laiko bendrai šeimos veiklai, kelintą valandą jis eis miegoti. Žinojimas ir ribos suteikia vaikams (ypatingai mažiems) aiškumo, tai padės lengviau ištverti karantiną. 

http://www.pvc.lt/lt/naujienos/564-vaiku-dienotvarke-karantino-metu

Užduotėlės vaikų kompetencijoms ugdyti. Užduotėles atliekame (sunkiname, lengviname, paprastiname), atsižvelgdami į savo vaiko gebėjimus. Sėkmės!

MATEMATIKA

 1. Kartu denkite stalą. Pasiūlykite vaikui suskaičiuoti, kiek žmonių sės prie stalo, kiek jiems reikės lėkščių, servetėlių, stalo įrankių.

 1. Gaminkite su vaiku. Leiskite jam sverti, pilti, maišyti, kočioti ir pan. Tokiu būdu vaikas supras daiktų dydžius, apimtį, skaičius. Išbandykite įvairiausių šalių virtuves – sudarykite sąrašą, ką norėtumėte paragauti.

 1. Plokite į dainelės ritmą, mokykitės eilėraščių. Taip vaikas pajus sekas – kad įvykiai, reiškiniai, daiktai paprastai eina vienas po kito, nuosekliai. 

 1. Kartu rūšiuokite skalbinius. Skaičiuokite, kiek palaidinių, kelnių, rankšluosčių matote. Galite įtraukti ir spalvas, lytėjimą. Klauskite kokių spalvų šie drabužiai? Ar jie šiurkštūs, ar švelnūs? Kiek yra švelnių drabužių?

 1. Skaičiuokite daiktus. Ant lapo pažymėkite, kiek ir kokios spalvos daiktų reikia surasti namuose/kambaryje. Visus daiktus vaikas turi sunešti į vieną vietą, po to kartu skaičiuojate, ar nieko netrūksta.

 1. Žaidimas „Pica“. Dvi popierines vienkartines lėkštes subraižykite tarsi pjaustytumėte picą. Ant vienos lėkštės „picos gabaliukų“ surašykite skaičius, ant kitos – nupieškite tam tikrą skaičių rutuliukų. Lėkštę su rutuliukais sukarpykite. „Picos gabaliuką“ su rutuliukais vaikas turi uždėti ant atitinkamos lėkštės su skaičiumi dalies. Nuotraukos ir daugiau informacijos – https://www.123homeschool4me.com/fun-pizza-counting-activity/ 

 1. Kiek lipdukų reikės? Surašykite skaičius, o vaikas ant jo turi priklijuoti tiek lipdukų, koks yra skaičius. Arba gali nupiešti tiek rutuliukų. 
 1. Pažintis su figūromis. Nubraižykite įvairių figūrų ir skirtingo ilgio linijų. Pasiūlykite vaikui kuo tiksliau jas atkartoti ant kito lapo. Figūrų pavyzdžiai – https://bit.ly/2U3w49i 
 1. Interaktyvūs lavinamieji žaidimai:  http://www.ziburelis.lt/nemokamai; https://gudrutisdutis.lt/lt/zaidimai  
 1. Interaktyvios pamokos – https://www2.lrt.lt/vaikams/ikimokyklinukams/1-mokslas#/limit/32 
 2. Žaiskite stalo žaidimus.
 3. Žaiskite laivų mūšį. Senas, bet ir vaikus, ir suaugusiuosius labai įtraukiantis žaidimas.

KALBA

 1. Kurkite pasaką. Pradėti galite: „Gyveno kartą šeima: nykštys, smilius, didysis, bevardis, mažasis“. Toliau apibūdinkite, kaip kiekvienas atrodė, koks buvo charakteris, ką mėgo, kur jie iškeliavo, kokių nuotykių patyrė. 

 1. Raidžių lėkštė. Ant vienkartinės popierinės lėkštės krašto, ratu, surašykite abėcelę. Išėjus pasivaikščioti, vaikas gali stebėti gatvių pavadinimus ar  reklaminius stendus ir tą raidę, kurią atpažins, turėtų užlenkti lėkštėje. 

 1. Paslėptos raidės. Ant lapo balta vaškine kreidele parašykite raidžių. Tą patį lapą pasiūlykite vaikui išlieti akvarele – raidės išryškės. Jas įvardinkite, vaikas turėtų pakartoti. 
 1. Mokomės tarti žodžius. Interaktyvi programėlė – http://www.ziburelis.lt/nemokamai/mokykis-tarti-zodzius/zaisti 
 1. Mokomės skaityti. Interaktyvus žaidimas – http://www.frepy.eu/part_lt.html 
 1. Pirmoji pažintis su raidėmis. Didžiosios ir mažosios raidės, įgarsintas raidžių tarimas. Programėlės:  https://www.iklase.lt/mokausi-abc/; https://gudrutisdutis.lt/lt/zaidimai/atpazinti-raides 
 1. Klausome pasakų. 56 pasakų garso įrašai. Aplikacija sukurta taip, kad net mažiausieji nesunkiai išmoktų ja naudotis. Programėlė – https://www.iklase.lt/lrt-pasakos/ 
 1. Interaktyvios pamokos – https://www2.lrt.lt/vaikams/ikimokyklinukams/1-mokslas#/limit/32 
 2.  Užduokite vienas kitam klausimus pasirinkta tema. Vieną kartą temą gali sugalvoti vaikas, kitą kartą – suaugęs.
 3. Vardinkite daiktus, kuriuos matote namuose ar per langą. Pasirinkite raidę ir paeiliui vardinkite, kokius daiktus matote iš tos raidės.
 4. Žodžiai iš raidės… šitas žaidimas tikrai populiarus ir turi daug įvairių variantų. Galima vardinti žodžius iš tos pačios raidės; iš paskutinės raidės prieš tai pasakyto žodžio;  galima vardinti žodžius iš visų abėcėlės raidžių paeiliui;
 5. Atspėk ką sugalvojau! Vienas iš žaidėjų sugalvoja kažkokį žodį (daikto vardą), kiti žaidėjai užduodami paeiliui klausimus ir gaudami atsakymus TAIP/NE turi atspėti tai, ką sugalvojo žaidėjas.
 6. Tik nesakyk TAIP/NE. Vienas iš žaidėjų užduoda kitiems klausimus, į kuriuos jie turi atsakyti vengdami žodžių taip ir ne.
 7. Klausykite audio knygas.
 8. Skaitykite knygas, vaidinkite, kurkite savo istorijas.
 9. Sukurkite šeimos lėlių teatrą (panaudokite namie turimus žaislus) ir pastatykite spektaklį.
 10. Pasigaminkite šešėlių teatrą ir sukurkite spektaklį.
 11. Sukurkite knygą – istoriją su paveiksliukais.
 12. Ruoškite, pieškite, aplikuokite šeimos laikraštį.
 13. Pieškite popierinius laiškus seneliams, giminaičiams ir išsiųskite juos (paštu, el. paštu, Messenger, Viber programėlėmis)

 14. Kurkite istoriją. Kiekvienas paeiliui sugalvodamas po sakinį, sukursite savo unikalų pasakojimą.
 15. Aptarkite filmus. Kartu žiūrėkite filmą ir paskui jį aptarkite. Paklauskite vaiko, kuri vieta labiausiai patiko, jeigu būtų herojaus vietoje, kaip jis pasielgtų, kodėl, jo nuomone, veikėjas priėmė tokį sprendimą ir pan.
 16. Nufilmuokite savo šeimos video laidą – imkite vienas iš kito interviu.

GAMTA, GEOGRAFIJA, ISTORIJA

 1. Pažintis su gyvūnais ir augalais. Atspausdinkite, pažiūrėkite įvairių gyvūnų ir augalų paveiksliukų. Mokykite vaikus juos atpažinti. 
 1. Pažintis su žvaigždynais ir jų atvaizdavimas – https://bit.ly/2xKyJvY 
 1. Virtualios kelionės po pasaulį – https://bit.ly/3a40LB1 
 1. Virtuali pažintis su Lietuvos sostine –Vilniumi. Asmenybių, įvairių objektų spalvinimas. Programėlė – https://bit.ly/391reO9 
 1. Vilnius vaikams. Užduotys, spalvinimas. Parsisiųsti – https://neakivaizdinisvilnius.lt/wp-content/uploads/2019/10/Spalvinimo_plakatas.pdf 
 1. Gamtos pažinimo užduotys – http://www.gamtosreindzeris.lt 
 2. Pastovyklaukite – pasistatykite namuose palapinę ir miegokite kartu ant žemės.
 3. Sudarykite, pieškite, aptarkite su vaiku giminės genealoginį medį.

 4. Parašykite, nupieškite (kaip mokate) ir aptarkite jūsų šeimos istoriją.

 5.  „Keliaukite po pasaulį“. Pasirinkite šalį ir visą dieną „keliaukite“ po ją. Pvz., pasigaminkite tai šaliai būdingų patiekalų, išmokite kelis joje vartojamus žodžius, suraskite ir papasakokite įdomių faktų apie tą kraštą.
 6. Atraskite Lietuvos gamtą. pasigaminkite korteles ar iš paveikslėlių internete išmokite atskirti mūsų šalyje gyvenančius gyvūnus, paukščius, augančius medžius ar vaistažoles.
 7. Pasvajokite, kokią kitą šalį jūsų šeima norėtų aplankyti – pasidomėkite ja, sudarykite preliminarų maršrutą, apžiūrėkite lankytinus objektus virtualiai.
 8. Suplanuokite šeimos šventes iki metų pabaigos.
 9. Pasakokite apie savo vaikystę. Vaikams labai įdomu sužinoti, ką žaisdavo jų tėvai, kaip rengdavosi, ką mėgo valgyti, kur atostogaudavo, kokius pažymius gaudavo ir pan. Vaikai mielai užduoda daug papildomų klausimų.
 10. Papasakokite vaikams apie jų „vaikystę“. Nesvarbu kokio amžiaus vaikai, visiems labai įdomu klausytis istorijų apie save, ypač apie tą amžių, kurio jie patys neprisimena. Pasakokite, kaip džiaugėtės jiems gimus, kaip ramindavote, kokių juokingų istorijų nutikdavo.
 11. Stebėkite. Mieste pro langą (arba namie, kambaryje) galima pastebėti daiktus padarytus iš įvairių medžiagų. Suraskite 5 metalinius, medinius ir plastikinius daiktus.
 12. Stebėkite debesis, jų formas, aptarkite ką jums primena debesų formos. Pakalbėkite ką dar galima stebėti danguje (paukščiai, lėktuvai, saulė, mėnulis, žvaigždės, oro balionai).
 13. Stebėkite orą. Žymėkite su vaiku oro temperatūrą, debesuotumą (giedra – apsiniaukę), kritulius (lyja, sninga, nėra kritulių).
 14. Kas supa Jūsų namą? Gatvės, pastatai, žaidimų aikštelės, parduotuvės ir pan. Nupieškite žemėlapį.
 15. Pastebėkite, kokie paukščiai gyvena mieste, stebėkite jų elgesį – kaip valgo, kur ieško maisto, kaip prausiasi balose, kur turi savo namus ir pan.
 16. Sutvarkykite su vaiku nuotraukas telefonuose, kompiuteryje ir sutarkite su vaiku, kurių nuotraukų užsakysite popierines kopijas. Užsisakykite ir, gavę jas, kartu įrėminkite.
 17. Užsiimkite sodininkyste. Pasisėkite prieskoninių žolelių ar gėlių, tinkamų balkonui, auginkite svogūnų laiškus. Įvairaus amžiaus vaikams įdomu prižiūrėti augalus ir stebėti, kaip jie auga.

STAMBIOSIOS MOTORIKOS LAVINIMAS, AKTYVI VEIKLA

 1. Ritmo pamokėlė https://bit.ly/2Qz2574 . Jų ten rasite daugiau.

 2. Balansinis žaidimas. Ištieskite virvę, platesnį diržą ar pan. ant grindų ir vaikas turi pereiti „nenukritęs“.

 1. Šnipai. Išvedžiokite kambaryjeraudoną siūlą – tegu „šnipas“ (vaikas) praeina kambarį neužkliudęs „signalizacijos“.

 1. Riestainis. Ant siūlo pakabinkite riestainį. Žaidimo tikslas – be rankų suvalgyti riestainį. 

 2. Surenkite fotosesiją.
 3. Žaidimai voniojeleiskite mažajam ilgiau negu įprastai pasimėgauti vandeniu.
 4. Prisiminkite savo vaikystę ir su vaikais pažaiskite tuos pa
 5. ius žaidimus, kaip pavyzdžiui, „aukšta – žema“, slėpynės, vagomanevalgoma ir pan.
 6. Sukurkite savo mankštos programą. Vieną pratimą siūlykite jūs, kitą – vaikas. Atsirinkite tuos, kuriuos visi galėsite atlikti, ir kiekvieną dieną kartu mankštinkitės.

 7. Pertvarkykite kambarį. Kartu aptarkite, kaip galėtumėte atnaujinti vaiko kambarį ar bendras erdves: perstumdyti baldus, pakabinti vaiko piešinių ar šeimos nuotraukų, pertvarkyti daiktus lentynose, kartu perrūšiuokite vaiko žaislus ar drabužius. Drabužius pasimatuokite, tegu vaikas bando apsirengti išaugtais drabužiais, aptarkite, kad vaikas auga, o drabužėliai lieka tokie patys.
 8. Ieškokite paslėptų daiktų „Šilta – šalta“. Vienas paslepia sutartą daiktą kambaryje, o kiti turi jį surasti, vadovaudamiesi paslėpusiojo užuominomis: „šilta“ (kai yra visai arti ieškomo daikto) arba „šalta“ (kai daiktas yra gerokai toliau).
 9. Paslėpkite lobį (daiktą, žaislą (didelį, mažą)) kambaryje ir bandykite be nurodymų jį rasti (arba pagal piešinį, žemėlapį, schemą).

 10. Surenkite popierinių lėktuvėlių varžybas.

 11. Kartu sportuokite – pasileiskite youtube jogos ar kitus pratimus ir atlikite juos kartu.

SMULKIOSIOS MOTORIKOS LAVINIMAS

 1. Takelis. Iš popieriaus juostelių padarykite 3–5 cm takelį. Duokite vaikui kruopų, tegul jas beria ant takelio. 

 2. Tuščia–pilna. Pastatykite du indus – vieną su kruopomis, kitą tuščią. Pasiūlykite mažyliui su šaukšti persemti kruopas į tuščią indą. 

 3.  Vėrinys. Vaikas ant siūlo gali verti makaronus, sagas, karoliukus. 

 4. Pirštų masažas. Masažuokite kiekvieną vaiko pirštelį, lengvai paspauskite pagalvėles. Rodomuoju pirštu, lengvais sukamaisiais judesiais masažuokite delniukus. Juos švelniai paspaudykite.

 5. Sukurkite ką nors iš senų laikraščių, žurnalų, vaiko darbelių (https://pusemuses.lt/prikelti-antram-gyvenimui/)
 6. Pieškite mįsles. Sugalvokite objektą arba daiktą (pvz., namas). Popieriaus lape nupieškite tik mažą jo detalę (pvz., kaminą be dūmų). Vaikai spėja, kokio objekto ar daikto ta dalis. Jei atspėti nepavyksta, papildykite piešinį, dar keliomis detalėmis iki tol, kol atspės. Tada, apsikeiskite.
 7. Dekoruokite senus, padėvėtus drabužius. Karpykite juos, išpieškite ar aplikuokite, panaudokite juos savo šeimos spektakliams.
 8. Pastatykite kažką iš visų visų namuose esančių LEGO kaladėlių.

 9. Mokykitės origami (lankstymo iš popieriaus) meno.

 10. Pasinaudokite paruoštukais – rasite įdomių ir naudingų užduotėlių. (https://pusemuses.lt/category/atspausdinti/) , https://pusemuses.lt/vienas-lapas-daug-naudojimo-galimybiu/
 11. Ilonos Bakšės-Bumblauskienės youtube kanalas „ABC pilis‟ https://www.youtube.com/channel/UCo5Wt5NQEXX5GcUBVuUzI4g/featured
 12. Pupa https://www.youtube.com/watch?v=M92-lK_sGhI

KELETAS NAUDINGŲ NUORODŲ

https://www.visaginospt.lt/informacija-pedagogams-ir-tevams/

https://srvks.lt/nuotolinis-ugdymas/

https://www.lrt.lt/vaikams

http://gudrutisdutis.lt/lt

www.tevu-darzelis.lt

https://www.seimosgidas.lt/

www.bernardinai.lt

www.pusemuses.lt

www.flintas.lt

DAUG UŽDUOČIŲ, ŽAIDIMŲ, REKOMENDACIJŲ RUSŲ K.

https://solnet.ee/

https://www.igraemsa.ru/igry-dlja-detej

https://logiclike.com/cabinet#/course/logic

http://xn--24-glceagatoq7c2a6ioc.xn–p1ai/igry-doshkolni

Prisiminkite, kad visada troškome laiko su šeima, vaikais. Mylėkime savo vaikus, pasinaudokime netikėta galimybe skirti jiems daugiau dėmesio.

Iškilus bet kokiems klausimams, nesupratimams, sunkumams, atsiradus norui pakalbėti, pabendrauti, galite rašyti dalia.nekliudova@vspt.lt, skambinti tel. (8 685) 38 571.

Rekomendacijas, remiantis įvairiais internetiniais šaltiniais, parengė, surinko, susistemino VŠPT specialioji pedagogė Dalia NekliudovaVisagino vaikų lopšelis-darželis „Kūlverstukas“
Įstaigos kodas  190230258
A.s. LT357300010002619881
Swedbank, AB

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Danutė Remeikienė – LEP direktorė

Kosmoso g. 12, LT-31104 Visaginas
Tel./faks. (8 386) 32 192
Tel. (8 386) 32 192, (8 386) 61 335
El. paštas kulverstukas@sugardas.lt

2023 © Visagino l-d „Kūlverstukas“
Versija neįgaliesiems